Сиријци ( арап. سوريون ), се мнозинство жители на Сирија. Културното и лингвистичкото наследство на сирискиот народ е мешавина од домородните елементи и странските култури што владеат со земјата и нејзиниот народ во текот на илјадници години. Мајчиниот јазик на повеќето Сиријци е Левантин арапски, кој го замени поранешниот мајчин јазик, арамејски, по последиците од муслиманското освојување на Левант во VII век, што доведе до воспоставување на Калифатот под последователни арапски династии, кои, за време на Абасидскиот калифат, го промовираше користењето на арапскиот јазик, иако малцинство Сиријци го задржаа арамејскиот, за кој сè уште се зборува на неговите сириски и западни дијалекти. Во 2018 година, Сириската Арапска Република имаше проценето население од 19,5 милиони, што вклучува, покрај споменатото мнозинство, етнички малцинства како Курди, Ерменци и други.

Сиријци
سوريون
Sūriyyīn
سوريين
Вкупен број
19.5 million
(Сирија)
10 million
(Дијаспора)
Подрачја со значајно население
 Сирија19,454,263 (July 2018 estimate) [1]
 Бразил4,011,480 [2]
 Турција2,764,500 [3]
 Саудиска Арабија2,500,000 [4]
 Либан1,500,000 [5]
 Јордан1,400,000 [6]
 Венецуела1,015,632 [7][8][9][10]
 Германија780,000 [11]
 ОАР250,000 [12]
 Шведска191,530[13]
 САД187,331 [14]
 Кувајт150,000 [15]
 Холандија98,090
 Канада77,050[16]
 Катар54,000 [17]
 Австрија49,779 [18]
 Данска42,207[19]
 Норвешка34,120
 Јужна Кореја1,750
 Кина586
Јазици
Сириски
Вероисповед
ислам, во помала мера и Христијанство
Сродни народи
Либанци, Палестинци, Јорданци, Евреи, Арапи

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „The World Factbook — Central Intelligence Agency“. www.cia.gov. Архивирано од изворникот на 2017-12-29. Посетено на 23 December 2018.
 2. „Syrian Arabic Republic“. www.itamaraty.gov.br. Архивирано од изворникот на 20 October 2018. Посетено на 19 September 2017.
 3. (UNHCR), United Nations High Commissioner for Refugees. „UNHCR Syria Regional Refugee Response“. unhcr.org. Архивирано од изворникот на 5 March 2018. Посетено на 19 September 2017.
 4. (Saudi Embassy in US). „Saudi Arabia Received 2.5 Million Syrians Since Beginning of the Conflict“. saudiembassy.net. Посетено на 11 September 2015.
 5. (UNHCR), United Nations High Commissioner for Refugees. „UNHCR Syria Regional Refugee Response“. unhcr.org. Архивирано од изворникот на 2013-06-26. Посетено на 19 September 2017.
 6. (UNHCR), United Nations High Commissioner for Refugees. „UNHCR Syria Regional Refugee Response“. unhcr.org. Архивирано од изворникот на 2015-09-22. Посетено на 19 September 2017.
 7. Jordan, Levi. „Syria Steps into Latin America“. Americas Society Council of the Americas. Посетено на 15 January 2017. Syria hopes will serve as an avenue to attract investment dollars from the one-million-strong community of Venezuelans of Syrian descent
 8. Vasquez, Fidel (October 2010). „Venezuela afianza relaciones con Siria“ (шпански). Aristobulo Isturiz PSUV. Архивирано од изворникот на 16 January 2017. Посетено на 15 January 2017. En Venezuela residen un poco más de 700 mil árabes de origen sirio
 9. Nachawati, Leila (March 2013). „Cómo será recordado Chávez en Siria“ (шпански). ElDiario.es. Посетено на 15 January 2017. Se calcula que cerca de un millón de habitantes del país tiene origen sirio, personal o familiar.
 10. Gomez, Diego (February 2012). „EL LEVANTE Y AMÉRICA LATINA. UNA BITÁCORA DE LATINOAMÉRICA EN SIRIA, LÍBANO, JORDANIA Y PALESTINA“. distintaslatitudes.net (шпански). Посетено на 15 January 2017. de acuerdo con el Instituto de Estadística de Venezuela, cerca de un millón de venezolanos tienen orígenes sirios y más de 20 mil venezolanos están registrados en el catastro del consulado sudamericano en Damasco.
 11. https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/fluechtlinge-aus-syrien-die-tragoedie-des-21-jahrhunderts-16661310.html
 12. (UAE taking in Syrian refugees). „SThe UAE is going to start taking in Syrian refugees“. swhatson.ae. Посетено на 29 September 2016.
 13. http://www.statistikdatabasen.scb.se/pxweb/sv/ssd/START__BE__BE0101__BE0101E/FodelselandArK/table/tableViewLayout1/
 14. „SELECTED POPULATION PROFILE IN THE UNITED STATES 2016 American Community Survey 1-Year Estimates“. American FactFinder. U.S Census Bureau. Архивирано од изворникот на 14 February 2020. Посетено на 11 November 2017.
 15. „Kuwait extends residency permits for Syrians“. UNHCR. 2 September 2015. Архивирано од изворникот на 2017-06-28. Посетено на 10 September 2015.
 16. Statistics Canada (2019-02-20). „2016 Ethnic Origin, both sexes, age (total), Canada, 2016 Census – 25% Sample data: Data tables“. Посетено на December 7, 2019.
 17. (Qatar population statistics). „Population of Qatar by nationality - 2019 report“. http://priyadsouza.com. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 15 August 2019. Надворешна врска во |website= (help)
 18. „Bevölkerung zu Jahresbeginn seit 2002 nach detaillierter Staatsangehörigkeit“ [Population at the beginning of the year since 2002 by detailed nationality] (PDF). Statistics Austria (германски). 14 June 2016. Посетено на 6 May 2019.
 19. „POPULATION AT THE FIRST DAY OF THE QUARTER BY REGION, SEX, AGE (5 YEARS AGE GROUPS), ANCESTRY AND COUNTRY OF ORIGIN“. Statistics Denmark.

Надворешни врски уреди