Синан-бегов мост

мост во Бер, Егејска Македонија

Синан-бегов мост (грчки: Γέφυρα του Σινάν Μπέη), Карахмедов мост[1] (Γεφύρι Καραχμέτ(η) или Барбутски мост[2] (Γεφύρι Της Μπαρμπούτας) — стар камен мост во градот Бер, Егејска Македонија. Ја преминува реката Ана Дере (Трипотамос), на улицата „Евреи Мартирес“. Изграден е во 1585/1586 г. Споменат е во патописот на Евлија Челебија од XVII век:

Синан-бегов мост
Γέφυρα του Σινάν Μπέη
Координати40°31′15″N 22°11′55″E / 40.52083° СГШ; 22.19861° ИГД / 40.52083; 22.19861
ПреминуваАна Дере
МестоБер, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина20 м
Ширина2,1 м
Висина12,4 (10,6 + 1,8) м
Најдолг распон10 м
Распони1
Историја
Завршен1585/1586
Местоположба
Карта
Украсниот мост е зајакнат во 994 (1585/1586) година... Градителот на мостот ја употребил сета своја творечка моќ... На око можеби изгледа мал, но голем е колку Мостарскиот мост во Хесек и си личат еден на друг. Личи на виножито високо четириесет сажени. Ова е навистина прекрасно уметничко дело кое заслужува да се види.[3]

Конструкцијата на мостот е реставрирана и додадени се метални огради.[3]

Литература уреди

  • Μπελληγιάννη, Γιώργος και Έυη (2011). Πέτρινα τοξωτά γεφύρια της Ελλάδας. Μίλητος. стр. 122.

Наводи уреди

  1. „Το ήξερες; Ποια είναι η Γέφυρα «Καραχμέτ» στη Βέροια;“. Βεροιώτης. 23 март 2018. Посетено на 7 ноември 2019.
  2. „Γεφύρι Καραχμέτ(η) ή Γεφύρι Της Μπαρμπούτας“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 7 ноември 2019.
  3. 3,0 3,1 „Çelebi Sinan Bey Bridge“. Traces of Ottoman. Архивирано од изворникот на 2014-05-08. Посетено на 8 мај 2014.