Симон Терн (роден на 18 септември 1992, во Вернамо) — шведски фудбалер, играч од средниот ред на Херенвен и на шведската репрезентација.

Шведска Симон Терн
SwedenU21 09 Simon Thern 130606 Sve-Sch 3-2 172651 6339.jpg
Лични податоци
Полно име Јохан Симон Терн
Роден на 18 септември 1992 (1992-09-18) (29 г.)
Роден во Вернамо, Шведска
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Херенвен Херенвен
Број 10
Младинска кариера
Предлошка:Fb team Varnamo
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2010 ИФК Вернамо ИФК Вернамо 0 (0)
2010-2011 Предлошка:Fb team Helsinborgs 23 (2)
2010ИФК Вернамо ИФК Вернамо 21 (8)
2012-2014 Малме Малме 71 (9)
2015- Херенвен Херенвен 19 (6)
Репрезентација
2009 Шведска Шведска 17 2 (0)
2010 Шведска Шведска 19 3 (0)
2011-2013 Шведска Шведска 21 9 (1)
2012- Шведска Шведска 2 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010