Силвија Ерл

американски океанограф

Силвија Алис Eарл (англиски: Sylvia Alice Earle, р. 30 август 1935) — американски морски биолог, океанограф, истражувач, писателка и предавач. Таа е истражувач во резиденција на National Geographic од 1998 година.[1][2] Ерл била првата жена главен научник на американската Национална управа за океани и атмосфера,[2] и била именувана од списанието Тајм како прв Херој на планетата во 1998 година.[1]

Фотографија од Силвија Ерл

Ерл е дел од групата „Океански старешини“ (Ocean Elders) која е посветена на заштита на океанот. 

Ерл доби голем публицитет кога беше прикажана во Seaspiracy (2021), документарен филм за Netflix Original на британскиот режисер Али Табризи. 

Ерл јаде само вегетаријанска исхрана. Таа ја опишува акумулацијата на хемикалии кај месојадните риби, исцрпувањето од 90% на популациите на големите риби и упатува на здравјето на океаните преку нејзината одлука за исхрана. Исто така, таа ја опишува индустријата за морска храна како „фабрички бродови кои ја вакуумираат рибата и сè друго што им се наоѓа на патот. Тоа е исто како да користите булдожери за да ги убивате птиците …“.[3]

Во дискусија на Конференцијата за добра храна во Калифорнија, Ерл предупредува на исчезнување на рибните резерви и дека иако исхраната на крајбрежните луѓе вклучувала морска храна со векови, комерцијалната риболовна индустрија повеќе не мора да има намена и поттикнува транзиција кон диети базирани на растенија како решение.[4]

Ран живот и образование

уреди

Ерл е родена во 1935 година во делот Гибстаун во Гринич Тауншип, округот Глостер, Њу Џерси, во семејството на Алис Фреас (Ричи) Ерл и Луис Рид. И двајцата нејзини родители биле ентузијасти за природата и ги поддржувале раните интереси на нивната ќерка во природниот свет.[5] Семејството се преселило во Данедин на западниот брег на Флорида за време на детството на Ерл.[6][7] Ерл добила вонреден степен на колеџот во Санкт Петербург Џуниор (1952), диплома за наука од Државниот универзитет во Флорида (1955), магистер на науки (1956) и докторат по физиологија (1966) од Универзитетот Дјук .

Кариера

уреди

Ерл бил куратор за физиологија на Академијата на науките во Калифорнија (1979-1986) и научен соработник на Универзитетот во Калифорнија, Беркли (1969-1981), научник од Институтот Редклиф (1967-1969) и научен соработник на Универзитетот Харвард (1967 година). -1981).

По добивањето на нејзиниот докторат. во 1966 година, Ерл поминала една година како научен соработник на Харвард, а потоа се вратила во Флорида како постојан директор на морската лабораторија Кејп Хејз.[8] Во 1969 година, таа поднела барање да се приклучи на проектот Tektite, инсталација педесет метри под површината на морето во близина на брегот на Девствените Острови, што им овозможи на научниците да живеат потопени во нивната област на проучување дури до неколку недели. Иако имала повеќе од 1.000 истражувачки часови под вода, Ерл била отфрлена од програмата. Следната година, таа била избрана да го води првиот целосно женски тим на акванаути во Tektite II .[9]

Во 1979 година, таа нурнала ви костим на JIM во отворен океан, неврзана, до дното на морето во близина на Оаху . Таа го постави женскиот рекорд во длабочина од 381 метри што сè уште трае до денес.[1][10][11] Во 1979 година, таа, исто така, го започна својот мандат како куратор по физикологија на Академијата на науките во Калифорнија, каде што служеше до 1986 година.[8]

Во 1982 година, таа и нејзиниот сопруг, Греам Хокс, инженер и дизајнер на потопни системи, ја основаа Deep Ocean Engineering за дизајнирање, управување, поддршка и консултација за пилотирани и роботизирани подморски системи.[12] Во 1985 година, тимот на Deep Ocean Engineering ја дизајнира и изгради истражувачката подморница Deep Rover, која работи до 1,000 метарs (3,300 ст) .[13][14] До 1986 година, Дип Ровер беше тестирана и Ерл му се придружи на тимот кој спроведува обука на островот Ли Стокинг на Бахамите .[13]

Ерл ја напушти компанијата во 1990 година за да прифати назначување како главен научник во Националната управа за океани и атмосфера, каде што остана до 1992 година. Таа беше првата жена на таа позиција. За време на оваа функција, со оглед на нејзината експертиза за влијанието на нафтените излевања, Ерл беше повикана да води неколку истражувачки патувања за време на војната во Персискиот Залив во 1991 година за да ја утврди еколошката штета предизвикана од уништувањето на кувајтските нафтени извори од Ирак.[5]

Во 1992 година, Ерл го основа Deep Ocean Exploration and Research ( DOER Marine ) за понатамошно унапредување на морското инженерство. Компанијата, која сега ја води ќерката на Ерл, Елизабет, дизајнира, гради и управува со опрема за околини во длабоки океани.[15][16]

Од 1998 година, Ерл е истражувач во резиденцијата на National Geographic. Таа понекогаш се нарекува „Нејзината длабочина“ [1][17] или „Генералот на есетрата“.[2]

Од 1998 до 2002 година, таа ги водеше Sustainable Seas Expeditions, петгодишна програма спонзорирана од Националното географско друштво и финансирана од фондот Ричард и Рода Голдман за проучување на Националното поморско засолниште на Соединетите држави. Во тоа време, Ерл беше водач на Експедициите за одржливи мориња, претседател на советот за Истражувачкиот институт Харте за студии на Мексиканскиот Залив во Тексас А&М-Корпус Кристи и претседател на Советодавниот совет за океанот во Google Earth . Таа, исто така, обезбеди потопна вода DeepWorker 2000 што се користи за квантифицирање на видовите риби, како и вселенските ресурси што се користат во Националното поморско засолниште на банката Stellwagen .[18]

Ерл ја основа Mission Blue (исто така познат како Алијанса Силвија Ерл, Фондација за длабоко пребарување и Дип пребарување) во 2009 година.

Во 2009 година, таа исто така ја доби наградата ТЕД од милион долари што и овозможи да продолжи со својата работа за застапување на океаните.[11]

Во јули 2012 година, Ерл водеше експедиција во подводната лабораторија Аквариус на НОАА, сместена во близина на Ки Ларго, Флорида. Експедицијата, насловена „Славејќи 50 години живот под морето“, ја одбележа педесетгодишнината од проектот Conshelf I на Жак Кусто и ги истражуваше коралните гребени и здравјето на океаните. Марк Патерсон ја предводеше експедицијата заедно со Ерл. Нивниот тим за акванаути, исто така, вклучуваше подводен режисер Диџеј Ролер и океанограф М. Дејл Стоукс.[19][20]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Rosenblatt, Roger (October 5, 1998). „Sylvia Earle: Call Of The Sea“. Time. Архивирано од изворникот на December 24, 2007. Посетено на December 16, 2011.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Sylvia Earle, Oceanographer Information, Facts, News, Photos“. National Geographic. Посетено на February 12, 2011.
 3. „US oceanographer Dr Sylvia Earle“. Financial Times. 2013-08-09. Посетено на 2021-10-14.
 4. „NatGeo Explorer Sylvia Earle Says Clean and Vegan Seafood Could Save Our Oceans“. LIVEKINDLY (англиски). 2018-09-10. Посетено на 2021-10-14.
 5. 5,0 5,1 Holloway, Marguerite (April 1992). „Fire in Water“. Scientific American (англиски). 266 (4): 37–40. Bibcode:1992SciAm.266d..37H. doi:10.1038/scientificamerican0492-37.
 6. "Sylvia A. Earle". Encyclopedia of World Biography. Detroit: Gale, 1998. Biography in Context. Web. 14 Jan. 2016.
 7. Legendary ocean scientist to speak at Gulf Coast Community Foundation luncheon, Gulf Coast Community Foundation, December 9, 2019
 8. 8,0 8,1 „Sylvia A. Earle, Ph.D.“. Academy of Underwater Arts and Sciences. Архивирано од изворникот на 2008-11-20. Посетено на March 18, 2014.
 9. Collette, BB (1996). „Results of the Tektite Program: Ecology of coral-reef fishes“. In: MA Lang, CC Baldwin (Eds.) the Diving for Science ... 1996, "Methods and Techniques of Underwater Research" Proceedings of the American Academy of Underwater Sciences Sixteenth Annual Scientific Diving Symposium, Smithsonian Institution, Washington, DC. Архивирано од изворникот на 2012-05-03. Посетено на 2013-04-14.
 10. Kesling, Douglas E (2011). „Atmospheric Diving Suits – New Technology May Provide ADS Systems that are Practical and Cost-Effective Tools for Conducting Safe Scientific Diving, Exploration, and Undersea Research“. In: Pollock NW, ed. Diving for Science 2011. Proceedings of the American Academy of Underwater Sciences 30th Symposium. Dauphin Island, AL: AAUS. Архивирано од изворникот на October 15, 2013. Посетено на 2013-04-14.
 11. 11,0 11,1 „Sylvia Earle: My Wish? To Protect Our Oceans“. NPR.org (англиски). Посетено на 2021-07-08.
 12. New York Times, "SCIENTIST AT WORK: Graham Hawkes; Racing to the Bottom Of the Deep, Black Sea", William J. Broad, 1993 August 3 (accessed 30 Juli 2012)
 13. 13,0 13,1 English, JG (1987). „DEEP ROVER submersible operations for science“. In: Lang, MA (Ed). Coldwater Diving for Science ... 1987. Proceedings of the American Academy of Underwater Sciences Annual Scientific Diving Symposium 31 October – 1 November 1987 Seattle, Washington, USA. Архивирано од изворникот на 2016-03-11. Посетено на 2013-04-14.
 14. Griffin, James J; Sharkey, Phillip I (1987). „Design of the next generation of research vessels“. In: Lang, MA (Ed). Coldwater Diving for Science ... 1987. Proceedings of the American Academy of Underwater Sciences Annual Scientific Diving Symposium 31 October – 1 November 1987 Seattle, Washington, USA. Архивирано од изворникот на 2013-10-15. Посетено на 2013-04-14.
 15. „About DOER Marine“. DOER Marine. Посетено на December 16, 2011.
 16. Earle (2009)
 17. White, Wallace (June 26, 1989). „Her Deepness“. The New Yorker. Посетено на January 18, 2015.
 18. Auster, Peter J; Lindholm, James (2005). „The Ecology of Fishes on Deep Boulder Reefs in the Western Gulf of Maine (NW Atlantic)“. In: Godfrey, JM; Shumway, SE. Diving for Science 2005. Proceedings of the American Academy of Underwater Sciences Symposium on March 10–12, 2005 at the University of Connecticut at Avery Point, Groton, Connecticut. American Academy of Underwater Sciences. Архивирано од изворникот на 2012-09-02. Посетено на 2013-04-14.
 19. „Celebrating 50 Years of Living Beneath The Sea“. University of North Carolina Wilmington. 2012. Архивирано од изворникот на June 2, 2012. Посетено на July 18, 2012.
 20. Rosser, Saul (July 2012). „A Personal Perspective on 50 Years of Living Beneath the Sea“. National Undersea Research Center. Архивирано од изворникот на July 21, 2012. Посетено на July 18, 2012.