Сертаб Еренер

Сертаб Еренер (турски: Sertab Erener) (роден на 4 декември 1964 година во Истанбул) — позната турска поп пејачка, победничка на Евровизија 2003 со песната Everyway That I Can.

Сертаб Еренер
Животописни податоци
Родено имеСертаб Еренер
Роден(а)декември 4 1964 (1964-12-04) (58 г.)
Istanbul, Turkey
ЖанровиПоп
ИнструментиПејач
Период на активност1992–денес
ИздавачиDMC
Мреж. местоhttp://www.sertab.com/