Селечки манастир (Крушевско)

манастир во Македонија

Селечки манастир (познат како Манастир „Св. Преображение“) — манастир во јужниот дел на Македонија, во близина на селото Селце и на градот Крушево.[1]

Селечки манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеСелечки манастир
Други имињаМанастир „Свето Преображение“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наИсус Христос
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Преображение“
Личности
Место
МестоСелце, Општина Крушево Македонија Македонија
Координати41°24′28″N 21°13′14″E / 41.40778° СГШ; 21.22056° ИГД / 41.40778; 21.22056
Видливи остатоциедна црква, конак, чешма, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Втора крушевска парохија)

Манастирот се сметал дека бил втор дом на познатиот македонски пејач Тоше Проески.[2]

Во непосредна близина на манастирот е Крушевскиот крст, чија изградба исто така била замисла на Тоше Проески. Крстот бил подигнат во 2010 година.

Местоположба

уреди

Манастирот се наоѓа на граница на атарите на селата Селце и Арилево, во близина на градот Крушево.[3]

Историја

уреди

Манастирот бил срушен во текот на XIX век, а до 1950-тите години од него се познавале само остатоци на ѕидови.[3]

Истиот започнал да се возобновува од 1986 година.[4]

Градби

уреди

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конак, чешма и помошни објекти.

Црква „Св. Преображение“

уреди

Црквата е единствениот храм во манастирот.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Манастир Свето Преображение |КРУШЕВО“. krusevo.mk. 2018-03-25. Посетено на 2021-12-28.
  3. 3,0 3,1 Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  4. „Духовниот дом на Тоше Проески: Манастирот „Св. Преображение" денес празнува“. Женски Магазин (англиски). Посетено на 2021-12-28.

Надворешни врски

уреди