Седекион (византионски епископ)

Седекион бил епископ на Византион во периодот од 105 до 114 година. Дошол по смртта на Плутарх, а негов наследник е Диоген.

Плутарх
Цариградски патријарси
Ракоположен105
Службата завршила114
ПретходникПлутарх
НаследникДиоген

Бил на престолот во времето на Трајановите прогони на христијаните[1].

Наводи уреди

  1. „Sedekion“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 3/04/2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)