Диоген (византионски епископ)

Диоген бил епископ на Византион во периодот од 114 до 129 година. Дошол по смртта на Седекион, а негов наследник е Елвтериј.

Седекион
Цариградски патријарси
Ракоположен114
Службата завршила129
ПретходникСедекион
НаследникЕлвтериј

Бил на престолот во времето на Трајановите Адријановите прогони на христијаните[1]

Наводи уреди

  1. „Diogenes“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 3/04/2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)