Севр Ниортез

Севр Ниортез (француски: Sèvre Niortaise, француски изговор: [sɛvʁ njɔʁtɛz]) — река во западна Франција, долга 158 км која минува низ регионите Нова Аквитанија и Лоарски Крај, и се влева во Атлантскиот Океан.[1] Изворот ѝ е во департманот Де Севр, во близина на Севре, северно од Мел.

Севр Ниортез
Sèvre Niortaise
Sèvre niortaise.jpg
Севр Ниортез кај Ниор
Sèvre Niortaise.png
Текот на Севр Ниортез
Изворно имеLa Sèvre Niortaise  (француски)
Местоположба
ДржаваФранција
Физички особености
Извор 
 • местоДе Севр
 • надм. вис.150 m
Устие 
 • место
Атлантски Океан
 • координати
46°18′35″N 1°7′45″W / 46.30972° СГШ; 1.12917° ЗГД / 46.30972; -1.12917Координати: 46°18′35″N 1°7′45″W / 46.30972° СГШ; 1.12917° ЗГД / 46.30972; -1.12917
Должина158,4 km
Проток 
 • просечен44 m3/s
Особености на сливот

Тече низ следните департмани и градови:

Се влева во Атлантскиот Океан северно од градот Ла Рошел. Најголем град покрај реката е Ниор, по што и го добила името името Севр Ниортез, што ја разликува од Севр Нантез. Нејзини најголеми притоки се Вандеја и Отиз.

НаводиУреди

  1. Сандр. „Податоци за течението — Sèvre Niortaise (N---0060)“.