Св. Петка (Тетово)

Св. Петкаархеолошко наоѓалиште во Тетово. Претставува населба од римското време. Се наоѓа на северниот излез од градот, покрај трасата на патот за месноста Бањиче, каде биле откриени остатоци од темели на градби од римското време. На површината се среќава многуброен градежен материјал.[1]

Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Македонија
Св. Петка
Местоположба на Св. Петка во Македонија
Местоположба 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° N; 20.96667° E / 42.00000; 20.96667Координати: 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° N; 20.96667° E / 42.00000; 20.96667
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Тетово
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069