Св. Недела (Мали Влај)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Св. Недела

Карта

Местоположба 41°7′9″N 20°36′56″E / 41.11917° СГШ; 20.61556° ИГД / 41.11917; 20.61556Координати: 41°7′9″N 20°36′56″E / 41.11917° СГШ; 20.61556° ИГД / 41.11917; 20.61556
Основни податоци
Место Мали Влај
Општина Струга
Тип

 црква


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Св. Неделаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Мали Влај. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа во близина на наоѓалиштето Св. Илија и на репетиторот Мали Влај, каде според кажувањето на мештаните, биле откриени темели од црква.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.