„Свеќник “ - македонски телевизиски филм од 1969 година. Го режирал Душко Наумовски, а сценариото е напишано по истоименото дело на Алфред де Мисе.

„Свеќник“
РежисерДушко Наумовски
СценаристАлфред де Мисе
Главни улогиКоле Ангеловски
Анче Џамбазова
Љупка Џундева
Драги Костовски
Петре Прличко
Жанркомедија
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1969
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги

уреди
Глумец Улога
Коле Ангеловски
Анче Џамбазова
Љупка Џундева
Драги Костовски
Петре Прличко

Надворешни врски

уреди