Африканско првенство во ракомет за жени 1974

Африканско првенство во ракомет за жени 1974 — прво Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Тунис, Тунис. Вкупно учествувале 4 репрезентации. Домаќинот Тунис победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 1974
Податоци за турнирот
Домаќини Тунис
Екипи4
Конечен исход
Првак Тунис (1 титула)
Второпласиран Сенегал
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Уганда
Статистикa за турнирот
Натпревари6
Дадени голови104 (17.33 по натпр.)

Домаќин

уреди
Тунис

Резултати

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 3 3 0 0 36 13 +23 6
0   Сенегал 3 1 1 1 34 27 +7 3
0   Египет 3 1 1 1 18 16 +2 3
0   Уганда 3 0 0 3 16 48 −32 0
Тунис   13–9   Сенегал

Тунис   walkover   Египет

Тунис   23–4   Уганда

Сенегал   9–9   Египет

Сенегал   16–5   Уганда

Египет   9–7   Уганда

Табела

уреди
Екипата се квалификувала за Светското првенство 1975
Место Екипа
    Тунис
    Сенегал
    Египет
4   Уганда

Надворешни врски

уреди