Светилиште Имам Хусеин

Храмот Имам Хусеин (арапски:مقام الامام الحسين) е свето место во шиитскиот ислам кој се наоѓа во Карбала, Ирак. Хусеин Ибн Али е од родот на пророкот Мухамед, кој бил убиен во Битката за Карбала во 680 година. Храмот бил изграден во 684 година од страна на Муктар Ибн Абу.

Имам Хусеин
مقام الامام الحسين
Kerbela Hussein Moschee.jpg
Основни податоци
МестоИрак Карбала, Ирак
Координати32°36′59″ N; 44°01′56″ E / 32.6163654° N; 44.0323126° E / 32.6163654; 44.0323126Координати: 32°36′59″ N; 44°01′56″ E / 32.6163654° N; 44.0323126° E / 32.6163654; 44.0323126
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија