Сбитен, што значи „топла зима“, е белоруски,[1] украински,[2] и руски традиционален пијалак. Има темновиолетова боја и, во зависност од рецептот, може да биде многу солен и многу благ.

Чаша сбитен

Историја

уреди

За првпат бил споменат во словенските летописи во 1128 година и останал популарен кај сите класи на источнословенското општество сè до 19 век кога бил заменет со кафе и чај.[3] Повторно се појавува во 21 век како масовно произведен пијалак во Русија. 

Подготовка

уреди

Како што се пијалоците медовина и медовуха, и сбитен се прави со мед измешан со вода, зачини и џем . Еден рецепт за сбитен е напишан во Домострој од 16 век. Во споредба со квас, сбитен е многу поедноставен и полесен за подготовка. Во некои рецепти, медот и водата и зачините се варат посебмо, а потоа пак се мешаат заедно и повторно се варат. Во други рецепти, сите состојки се мешаат и варат одеднаш. пијалакот може да се направи и алкохолен ако водата ја замените со вино . Може да се украси со лисја од нане или стапчиња цимет .

Исто така може да се пие и ладно за време на летото.

 
Sbitenshchik и Khodebshchik, на lubok печатење (19 век)

Сбитеншчик

уреди

Сбитеншчик бил продавач на сбитен во Киевска Русија, московјанска Русија и Руската Империја . Традицијата на продавање сбитен започнала во 12 век. 

Комичната опера „Продавачот на Сбитен“ ( Сбитенщик - Сбитеншчик) од Јаков Књажнин со музика на чешкиот композитор Антоан Булант, 1783 година, била многу популарна во 18-19 век во Русија. Сбитеншик имал важна улога во развојот на самоварот.

Наводи

уреди
  1. Ėtnahrafii︠a︡ Belarusi : ėntsyklapedyi︠a︡. Shami︠a︡kin, Ivan. Minsk: "Belaruskai︠a︡ sav. ėntsyklapedyi︠a︡ imi︠a︡ Petrusi︠a︡ Broŭki". 1989. ISBN 5-85700-014-9. OCLC 22068282.CS1-одржување: друго (link)
  2. „Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні | Словник української мови“. www.inmo.org.ua. Посетено на 2020-12-18.
  3. „Sbiten' Honey-based concentrates“. Посетено на 27 December 2014.

Надворешни врски

уреди