Сан Хозе (Костарика)

Сан Хозе (шпански: San Jose) е главен и најголем град во Костарика. Сан Хозе е седиште на националната влада, централна точка на политичката и економската активност, и главно транспортното јадро на оваа средноамериканска нација. Основан во 1738, Сан Хозе е еден од најмладите главните градови во Латинска Америка по години на концепција, иако не бил главен град се до 1823 година. Денеска е модерен град со татнежот на трговија, интензивирана и изразита уметност и архитектура, и добра туристичката дестинација.

Сан Хозе
San José
Центар на Сан Хозе
Центар на Сан Хозе
Знаме на Сан Хозе
Знаме
Амблем на Сан Хозе
Амблем
Прекар(и): Чепе
Координати: 9°56′N 84°5′W / 9.933° СГШ; 84.083° ЗГД / 9.933; -84.083
ДржаваКостарика
ПокраинаСан Хозе
КантонСан Хозе
Основан1738
Како главен град од16 мај, 1823
Управа
 • ГрадоначалникМаурен Кларк Кларк
Површина
 • Градска44,62 км2 (1,723 ми2)
Надм. вис.&100000000000011610000001.161 м
Население (декември 2007)
 • Градско350.535(2)
 • Метро1,611,616
 • ДенонимХозеанец
Часовен појасСЦВ (UTC-6)
Поштенски код10101
Повик. бр.+ 506
ИЧР (2007/2008)0.846 – висок
Мреж. местоhttp://www.msj.go.cr

Населението на кантонот Сан Хозе кантон е 346.799, и зазема една третина од населението на земјата. Сан Хозе врши силно влијание врз поширок опсег поради неговата близина со некои помали градови како Алахуела, Хередија и Картаго. Градот лежи на средна надморска височина од 1.161 метри, а ужива во стабилна клима во текот на годината, со просечна температура од 23C (73F) и врнежи од 1800 милиметри.

НаводиУреди