Карлос Алонсо Гонзалес (шпански: Carlos Alonso González, роден на 23 август 1952 година), познат како Сантилјана, е шпански пензиониран фудбалер кој играл како напаѓач.

Сантилјана
Santillana.jpg
Лични податоци
Полно име Карлос Алонсо Гонзалес
Висина 1.75 м (5 ст 9 ин)
Положба напад


* Настапи (Голови)

Тој е најпознат по својата игра во Реал Мадрид, која се состоела од 17 сезони во Ла Лига и 643 официјални натпревари. Тој бил познат по неговата ѕвездена способност и покрај тоа што имал 1.80 м и се смета за еден од најдобрите напаѓачи во историјата на шпанскиот фудбал.[1][2]

Добитник е на повеќе од 50 „капи“ за Шпанија и тој ја претставувал нацијата во две светски првенства и уште многу европски првенства.

Клубска кариераУреди

Роден во Сантилјана дел Мар, Кантабриа. Сантилјана (прекар земен од родното место) почнал професионално да игра со локалниот Расинг де Сантандер, се преселил во Реал Мадрид и Ла Лига во 1971 година, на возраст од само 19 години, и постигнал десет гола во 34 натпревари во деби сезоната, кога тимот бил крунисан во титулата.

Се вкупно, Сантилјана освоил девет трофеи, додавајќи четири трофеи на Копа дел Реј и Купот на УЕФА, и постигна гол во двете финалиња на последниот натпревар. Тој одиграл 778 натпревари за првиот тим - рекорд кој се одржа додека Мануел Санчис не го надминал за време на кампањата 1997-1988 - во која постигнал 352 гола; осмиот најдобар стрелец на сите времиња во шпанската прва дивизија, со 186 гола во 461 настап, сепак, тој никогаш не го освоил трофејот на Пичичи.[3]

По само 12 настапи во 1987-88 година, во кои тој постигнал гол четири пати, Сантилјана се повлекол од фудбалот на возраст од речиси 36 години, наоѓајќи ја мрежата во победата од 2-1 против Реал Ваљадолид. Мадрид освоил три титули по ред во последните три сезони.

Меѓународна кариераУреди

Сантилјана играл 56 пати и постигнал 15 гола за шпанската репрезентација, неговото деби бил на 17 април 1975 година во нерешен резултат 1-1 во Мадрид против Романија во квалификациите на УЕФА Еуро 1976 година. Тој ја претставувал својата земја на Светското првенство во 1978 и 1982 година, како и на три Европски првенства: 1976, достигнувајќи го четврт-финалето во 1980 година, не успеаја да стигнат до вториот круг, а 1984 година завршил како второпласиран во финале со домаќините Франција.[4][5]

На 21 декември 1983 година, за време на квалификацискиот натпревар во Европскиот шампионат против Малта, кој морал да биде освоен од 11 гола за да се квалификува, Сантилана постигнач хет-трик во првата половина и додал четврти во вториот период..[6]

НастапиУреди

КлубовиУреди

[7]

клуб сезона лига куп континентално вкупно
пој. гол. пој. гол. пој. гол. пој. гол.
Расинг де Сантандер 1970–71 35 16 1 0 0 0 36 16
вкупно 35 16 1 0 0 0 36 16
Реал Мадрид 1971–72 34 10 6 3 4 2 44 15
1972–73 29 10 0 0 6 5 35 15
1973–74 18 3 6 6 0 0 24 9
1974–75 32 17 7 3 4 3 43 23
1975–76 30 12 2 1 7 5 39 18
1976–77 30 12 2 0 4 1 36 13
1977–78 34 24 6 4 0 0 40 28
1978–79 33 18 11 6 4 2 48 26
1979–80 33 23 6 3 8 3 47 29
1980–81 31 13 4 1 8 3 43 17
1981–82 20 9 3 0 5 2 28 11
1982–83 27 9 12 13 9 8 48 30
1983–84 31 13 8 3 2 1 41 17
1984–85 22 4 7 3 8 5 37 12
1985–86 27 4 8 5 9 5 44 14
1986–87 18 1 2 1 5 2 25 4
1987–88 12 4 7 4 4 0 23 8
вкупно 461 186 97 56 87 47 645 289
вкупно во кариера 496 202 98 56 87 47 681 305

НаводиУреди

  1. Real Madrid biography Archived 11 август 2014 at the Wayback Machine
  2. Santillana, la mejor cabeza del mundo (Santillana, best head the world); Diario AS, 20 May 2016 (in Spanish)
  3. Raúl iguala a Santillana con 186 goles en Liga (Raúl equals Santillana with 186 goals in League); Diario AS, 17 May 2007 (in Spanish)
  4. Carlos Alonso González, ‘Santillana’ – Goals in International Matches; at RSSSF
  5. 1984: Los ‘bleus’ se coronan tras el error de Arconada (1984: ‘Bleus’ crowned after Arconada's mistake); Mundo Deportivo, 13 April 2016 (in Spanish)
  6. España, con 12 goles a Malta, alcanzó la fase final de la Eurocopa. (Spain, with 12 goals to Malta, reached European Championship finals.); El País, 22 December 1983 (in Spanish)
  7. „Santillana » Club matches“. Worldfootball. Посетено на 27 December 2016.

Надворешни врскиУреди