Тала (самоански: tālā) (ISO 4217: WST, бројчен код: 882) е официјална валута во Самоа, која е поделена на 100 сени (sene). Зборот тала е самоански превод за зборот долар, додека сене е самоански превод за зборот цент.

Самоанска тала
Samoa tālā
ISO 4217
КодWST
Составници
Подединица
 1/100сене
СимболWS$ (понекогаш SAT, ST или T)
Банкноти2, 5, 10, 20, 50, 100 тали
Монети5, 10, 20, 50 сене, 1 тала[1]
Демографија
Корисник/ци Самоа
Издавач
Централна банкаЦентрална Банка на Самоа
 Мреж. местоwww.cbs.gov.ws
Вредност
Инфлација6%
 ИзворThe World Factbook, 2007

Талата како официјална валута била воведена во 1967 година, по независноста од Нов Зеланд во 1962. До тогаш, земјата користела Западносамоанска фунта. Талата ја заменила фунтата во соодност од 2 тали за една фунта.

Симболот WS$ сè уште се користи за талата,[2] иако го претставува поранешното име на државата. Западна Самоа (Western Samoa). Така, симболите SAT,[3] ST[4] и T[5] се користат исто така. Талата ја издава Централната Банка на Самоа.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Central bankwebsite on currency issue, Accessed 2008-12-02“. Архивирано од изворникот на 2012-10-29. Посетено на 2011-05-26.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-12-11. Посетено на 2011-05-26.
  3. Samoa Realty Ltd - Lands For Sale
  4. Samoa Travel Guide: Overview - Lonely Planet WorldGuide
  5. „Currencies of the World“. Архивирано од изворникот на 2011-11-29. Посетено на 2011-05-26.

Надворешни врски уреди