Салгир (украински и руски: Салгир; кримскотатарски: Salğır) — најдолга река во Крим, Украина. Се протега во должина од 204 км, а сливот зафаќа површина од 3.750 км2. Има просечен истек од 2 м3/с.[1]

Салгир
Salgir Simferopol.jpg
Местоположба
Физички особености
УстиеСиваш, Азовско Море
Должина204 км
Особености на сливот

Извира во масивот Чатир Даг во плитаците на Сиваш во Азовското Море, недалеку од главниот град Симферопол. По течението, реката минува низ Севернокримскиот Канал.

Реката се користи за хидроенергија и земјоделско наводнување.[2]

НаводиУреди

  1. Симферопол Архивирано на 10 ноември 2004 г. — UKRTravel посет. 17 април 2012 г
  2. Facts about Salhir River. TrueKnowledge.com. посет. 17 април 2012 г

Координати: 45°38′53″N 35°00′22″E / 45.64806° СГШ; 35.00611° ИГД / 45.64806; 35.00611