Општина Речица на Савиња

Општина Речица на Савиња (словенечки: Rečica ob Savinji) — општина во традиционалниот регион Штаерска во североисточна Словенија. Седиште на општината е населбата Речица на Савиња. Денес е дел од Савињскиот статистички регион. Речица на Савиња станала општина во 2006 година.

Општина Речица на Савиња
Rečica ob Savinji
општина
RecicaObSavinji-1.JPG
Грб на Општина Речица на Савиња
Местоположба на Општина Речица на Савиња во Словенија
Местоположба на Општина Речица на Савиња во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБистрица на Сутла
Управа
 • ГрадоначалникАна Реберник
Површина
 • Вкупна30,1 км2 (11,6 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно2.322
 • Густина77/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Населени местаУреди

Покрај општинското седиште Речица на Савиња, општината ги опфаќа и следните населени места:

Надворешни врскиУреди