Устечки крај

Устечкиот крај (чешки: Ústecký kraj) крај во Чешка, во севеозападниот дел на историската област Чешка. Името го носи неговиот административен центар Усти на Лаба.

Устечки крај (Ústecký kraj)
Сливот на Плоучнице и Лаба во Дјечин
Flag of Usti nad Labem Region.svg
Знаме
Usti nad Labem Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Усти на Лаба
Окрузи
Површина 5.335 км2
Највисока точка Мацеха
 - надморска висина 1.113 м
Население 843.462 (03/2006)
Густина 158 /km² (409 /sq mi)
Гувернер Јана Вањхова
ISO 3166-2 CZ-US
Таблички U
Ustecky kraj.svg
Website : http://www.kr-ustecky.cz/

ДемографијаУреди

ГрадовиУреди

Надворешни врскиУреди

 
Окрузите во Устечкиот крај