Рибинско Езеро (вештачко)

Рибинскоте вештачко езеро (руски: Ры́бинское водохрани́лище) е вештачко езеро во северозападна Русија на реката Волга. Дел е од таканаречената каскада Волга-Кама, и е второ по големина езеро во Европа после Кујбишевското вештачко езеро.

Рибинско вештачко езеро
Volgapan.jpg
Езерото во зима
Координати58°22′N 38°26′E / 58.367° СГШ; 38.433° ИГД / 58.367; 38.433Координати: 58°22′N 38°26′E / 58.367° СГШ; 38.433° ИГД / 58.367; 38.433
Вид[[Хидроелектричен]] резервоар
Главни приливиВолга, Шексна, Молога
Сливни земјиРусија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
4,580 km2 (1,770 ми) км2
Прос. длабочина5.6 м (18 ст) м
Најг. длабочина28 м (92 ст) м
Зафатнина25.4 km3 (6.1 cu mi) км3
Надм. височина102.4 м (336 ст) м
Населени местаЧереповетс
Весјегонск

Плановите за изградба на вештачкото езеро првпат биле изработени во 1935 година, а градењето траело од 1941 до 1947. Со изградбата на езерото и браната градот Молога бил потпен заедно со 663 села. Езерото се наоѓа кај градот Рибинск, 280 километри северно од Москва. Во ова езеро се влева реката Волга. Ширината на езерото изнесува 60 километри додека пак должината 110 километри. Дел е од мрежниот канал кој ги поврзува Каспиското Море и Волга со Балтикот.

Според Волга, во езерото се влеваат реките Шексна и Молога. Од езерото истекува само Волга.

Надворешни врскиУреди