Рене Менил (француски: René Ménil, роден во 1907 во Мартиник - починал на 24 август 2004) — француски поет и писател, приврзеник на движењето надреализам.

Рене Менил
Роден/а1907
Мартиник, Франција
Починат/а24 март 2004
Франција
Занимањеписател
ДржавјанствоФранцузин
Книжевно движењеНадреализам

Животопис

уреди

Рене Менил е роден во 16 март 1908 на островот Мартиник, Франција[1]. Менил бил еден од неколкуте домородци на островот, кој студирал во Франција и се вратил назад со влијание на движењето за независност со идеите на марксизмот и надреализмот.

Во раните 1940-ти години започнал да објавува во весник Tropiques заедно со други познати писатели од Мартиник како што Еме Сезер. Во неговите објави и есеи, тој силно го критикувал францускиот колонијализам.

Во 1981 година ја објавил книгата „Tracées“ (ISBN 978-22-2100-633-7)<ref>„Souvenirs de Case Pilote : René Ménil“.[мртва врска].

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди