Револуционерен пат (филм)

Револуционерен пат (англиски: Revolutionary Road) е американски филм на Сем Мендес од 2008 година. Филмот е адаптација на истоимениот роман на Ричард Џејтс од 1961 година.

„Револуционерен пат
(Revolutionary Road)“
Revolutionary road.jpg
Официјален постер
РежисерСем Мендес
ПродуцентБоби Коен
Сем Мендес
Скот Рудин
СценаристЏастин Хејт
Заснован спрема романот на
Ричард Џејтс
НастапуваатКејт Винслет
Леонардо ДиКаприо
Кети Бејтс
Кетрин Хан
Жанрдрама
МузикаТомас Њуман
ДистрибутерParamount Vantage
Премиера26 декември 2008
Времетраење119 мин.
Држава САД
Јазиканглиски

СинопсисУреди

Ејприл и Френк Вилер се млада, брачна двојка која со своите деца живее во периферијата на Конектикет, во средината на 50-тите години. Нивната самоувереност и лажно задоволство од личниот живот е само обична маска зад која се кријат многу поголеми фрустрации, поради неможноста да се чувствуваат исполнето од врската и кариерата. Френк е заглавен и незадоволен од својата канцелариска работа, а Ејрпил е домаќинка, која сè уште не може да ја прежали пропаднатата глумечка кариера. Решени да сменат нешто во своите животи и да им докажат на сите дека се поинакви, посупериорни од тие што живеат во нивна близина, планираат преселба во Франција, за каде што се надеваат дека ќе ги исполнат своите соништа. Но, не се свесни дека сепак многу ризикуваат...

КритикиУреди

Брилијантно одглумен и емотивно многу силен. Овој филм е привлечна адаптација на популарниот роман на Ричард Џејтс. Така гласи консензус критиката на мрежното место Ротен Томатоес, но мораме сите да признаеме дека очекувавме многу повеќе од оцена од 68%. За тоа, излега, главен виновник е Сем Мендес бидејќи вака пишуваа медиумите – ‘Филмот е едноставно предолг, пренапорен и премногу мелодраматичен.’ (Arizona Republic), ‘Сјајна глума, но досадна режија.’ (Boston Globe). Но негативните критики сепак се во помал број, а кога станува збор за позитивните, повеќето од нив тврдат дека се работи за ремек-дело.

Глумечка екипаУреди

Глумци Ликови
Кејт Винслет Ејприл Вилер
Леонардо ДиКаприо Франк Вилер
Кети Бејтс Хелен Гинингс
Кетрин Хан Мили Кембел
Дејвид Харбор Шеп Кембел
Мајкл Шенон Џон Гивингс

Награди и номинацииУреди

66то изданиеЗлатен ГлобусУреди

Најдобар драма филм - номиниран
Најдобра главна глумица во драма (Кејт Винслет)– победник
Најдобар главен глумец во драма (Леонардо ДиКаприо) – номиниран
Најдобар режисер во драма (Сем Мендес) - номиниран

Надворешни врскиУреди