Ратуа (бислама: Ratua) е мало островче во покраината Санма во Вануату.

Ратуа
Ratua
остров
Држава Вануату
ПокраинаСанма
Површина
 • Вкупна0,59 км2 (23 ми2)
Часовен појасVUT (UTC+11)
Мреж. местоМатична страница

Опис уреди

Островот има вкупна површина од околу 59 хектари. Островот се наоѓа помеѓу островите Аоре на север и Мало на југ. Западно од островот е островчето Векеса. Источно има две мало стровчиња/ карпи, односно Мелевату.

Островот е богат со флора и фауна. Опколен е со богат корален гребен.

Во 2005 година станал сопственост на француски граѓанин со намера да основа одморалиште. Одморалиштето е насочено кон екотуризам.

Надворешни врски уреди