Ракачуни (романски: Răcăciuni) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 7.969 жители.

Ракачуни
општина
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]7.969
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Градското собрание на Ракачиуни

НаводиУреди