Раде Нуневски (р. 21 март 1995 година во Скопје) — македонски саксофонист и музичар.

Раде Нуневски
Животописни податоци
Роден(а)21 март 1995(1995-03-21)(29 г.)
Скопје, Македонија Македонија
ПотеклоМакедонија
ЖанровиНародна музика, Фолк музика
Занимањамузичар
Период на активност2010 - сè уште
Мреж. местоnunebrothers.com

Животопис

уреди

Раде или добро познат како Раде Нуне дипломира на факултетот за музичка уметност "Есра" во 2018 година, на инструментот Труба. Во 2017 година заедно со неговиот брат Филип Нуневски[1], го промовираат нивниот прв албум наречен "По патот" како "Nune Brothers". Со музика се занимава од 2010 година. Тој беше дел и од оркестарот на Есма Реџепова, 2 години. Во 2018 година го формираат нивниот бенд "Бендот на Браќа Нуне" кој настапуваат секаде низ нашата земја и надвор од неа.[2][3]

Наводи

уреди
  1. „Македонските Браќа Нуне со нов имиџ, во секси црвени машки костуми“. Вечер. 8.6.2023. Посетено на 7 февруари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Бендот на Браќа Нуне се доста барани низ земјава“. estradaplus.com. 24.1.2019. Посетено на 7 февруари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. „Бендот на Браќа Нуне и Мими Јовановска на турнеја низ Австралија“. Вистина.мк. 6.2.2024. Архивирано од изворникот на 2024-02-07. Посетено на 7 февруари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди