Пукалпа (шпански: Pucallpa, кечуански: puka allpa, „црвена земја“) е град во Перу кој се наоѓа на бреговите на реката Укајали. Градот е главен град на регионот Укајали.

Пукалпа
May Ushin
Pukallpa
Pucallpa
Плоштад Пукалпа и фонтана Сан Мартин.
Плоштад Пукалпа и фонтана Сан Мартин.
Знаме на ПукалпаГрб на Пукалпа
Пукалпа is located in Peru
Пукалпа
Пукалпа
Местоположба во Перу.
Координати: 8°23′S 74°31′W / 8.383° ЈГШ; 74.517° ЗГД / -8.383; -74.517
ДржаваПеру
РегионУкајали
ПокраинаКоронел Портило
Населен1840-ти
Надм. вис.&10000000000000154000000154 м
Население (2007)
 • Вкупно204,772
 2007
Час. појасPET (UTC-5)
 • Лето (ЛСВ)PET (UTC-5)
Мреж. местоwww.mpcp.gob.pe

Пукалпа бил основан во 1840-те, кога на местото се населиле неколку семејства од етничката група Шипибо-Конибо.[1] Неколку децении Пукалпа било мало и изолирано место во амазонските предели на Перу. Со основањето на железничките линии и со поврзувањето на Пукалпа со останатите градови, градот забележал пораст во економски и демографски поглед.

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди
  1. (шпански) Alberto Tauro del Pino, Enciclopedia Ilustrada del Perú, vol. XIII, p. 2129.
  2. „Miami-Dade County Sister Cities Program“. Архивирано од изворникот на 2011-03-02. Посетено на 2011-03-09.

Поврзано

уреди