Прозарт — книжевна награда за авторски придонес во развојот на книжевноста на Балканот. Наградата ја доделува издавачката куќа Икона од Скопје и се доделува на последниот ден на Меѓународниот литературен фестивал „Про-за Балкан“.

Лауреати уреди

Година Добиник Држава
2014[1] Даша Дрндиќ Хрватска
2015[2] Вида Огњеновиќ Србија
2016[3] Георги Господинов Бугарија
2017[4] Миљенко Јерговиќ Хрватска
2018[5] Светислав Басара Србија
2019 Алек Попов Бугарија

Наводи уреди

  1. Наградата „Прозарт“ за хрватската писателка Даша Дрндиќ
  2. „Наградата „Прозарт" за 2015 ја доби Вида Огњеновиќ“. Република. 11 мај 2015 10:14 11:13. Посетено на 2018-10-28. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
  3. „НАГРАДАТА „ПРОЗАРТ" ДОДЕЛЕНА НА АВТОРОТ ГЕОРГИ ГОСПОДИНОВ“. Локално. 25/05/2016 10:48. Посетено на 2018-10-28. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Наградата „Прозарт“ оди кај Миљенко Јерговиќ
  5. Светислав Басара добитник на наградата „Прозарт“ на ПРО-ЗА Балкан[мртва врска]