Приеполе

(Пренасочено од Пријепоље)

Приеполе е град во општина Приеполе, во областа Златибор, во Србија. Сместен е во устието на реката Милешевка во Лим, во подножјето на планината Јадовник. Во негова непосредна близина се наоѓа манастирот Милешева и стариот град Милешевац. За време на Втората светска војна, тука се водела Битката кај Приеполе. Според пописот од 2011 г. во градот живееле 13.330 жители (според пописот во 2002 година, во градот имало 15.031 жител).

Prijepolje
Приеполе
град
Од горе: Стариот град, Споменик на Свети Сава, Градската саат-кула, Стари мелници, Манастир Милошева
Грб на Prijepolje
Позиција на општината во Србија
Позиција на општината во Србија
Држава Србија
РегионШумадија
ОбластЗлатибор
Првпат споменат7 јули 1343 (1343-07-07)
Населби96
Управа
 • ГрадоначалникВладимир Бабиќ (СПП)
Површина[1]
 • Град9,67 км2 (373 ми2)
 • Општина827 км2 (319 ми2)
Надм. вис.&10000000000000557000000557 м
Најг. вис.&100000000000017340000001.734 м
Најм. вис.&10000000000000440000000440 м
Население (попис од 2011)[2]
 • Градот13.330
 • Градот густина14/км2 (36/ми2)
 • Општината37.059
 • Општината густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код31300
Повикувачки број+381(0)33
Автомобилска ознакаPP
Мреж. местоopstinaprijepolje.rs

Наводи

уреди
  1. „Општини во Србија, 2006 г.“. Републички завод за статистика на Србија. Посетено на 28 ноември 2010.
  2. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.