Андреј (принц на Грција)

(Пренасочено од Принц Андреј (Грција))

Принц Андреј (грчки: Πρίγκιπας Ανδρέας της Ελλάδας; 2 февруари 1882 во Атина - 9 декември 1944 во Монте Карло) бил четвртиот син на Георги I, крал на Грција, и Големата кнегиња Олга Константиновна.

Принц Андреј
Laszlo - Prince Andrew of Greece.jpg
Почивалиште
Кралски гробишта, Атина
СопружникPrincess Alice of Battenberg
ДецаМаргарита
Теодора
Сесилја
Софија
Филип
ДинастијаДинастија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
ТаткоГеорги I
МајкаОлга Константиновна