Приветрен Премин

проток

Приветрен Преминпроток во Карипското Море, помеѓу островите Куба и Хиспаниола, од најисточниот дел на Куба и северозападот на Хаити.[1] Широк е 80 км и има пражна длабочина од 1.700 м.

Приветрениот Премин означен меѓу Куба и Хиспаниола
Приветрен Премин во рамките на Кариби
Приветрен Премин
Приветрениот Премин во рамките на Карибите

Со островот Наваса на јужниот приод, протокот го поврзува Атлантскиот Океан со Карипското Море, во непосредна сообраќајна линија меѓу Панамскиот Канал и источното приморје на САД.[1]

Светлата од другата страна на Приветрениот Премин се видливи од источниот ’рт на покраината Гвантанамо во Куба и западниот ’рт на Североисточен департман на Хаити.[2]

Геологија

уреди

Низ преминот минува раседното подрачје Септентрионал-Ориенте, од јужниот брег на Куба, па до северниот брег на Хиспаниола. Во текот на холоценот, островите се оддалечувале со стапка од 9 ± 3 мм годишно. Септентрионалскиот Расед се протега на исток барем до сè уште активниот Монски Расед под Монскиот Премин, каде се одвива растегање помеѓу Хиспаниола и Порторико.[3]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Riley, Shannon Rose (2006). Imagi-Nations in black and white: Куба, Хаити, and the performance of difference in United States national projects, 1898–1940 (Thesis). University of California, Davis. стр. 50. OCLC 191680434. Архивирано од изворникот на March 23, 2012.
  2. Lapidus, Benjamin L. "Stirring the Ajiaco: Changüí, Son, and the Haitian Connection." In Cuban Counterpoints: The Legacy of Fernando Ortiz, edited by Mauricio A. Font and Alfonso W. Quiroz, 237-45. Lanham: Lexington Books, 2005.
  3. Symithe, S.; Calais, E.; Chabalier, J. B.; Robertson, R.; Higgins, M. (2015). „Current block motions and strain accumulation on active faults in the Caribbean“ (PDF). Journal of Geophysical Research: Solid Earth. 120 (5). doi:10.1002/2014JB011779. Посетено на August 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

20°N 74°W / 20° СГШ; 74° ЗГД / 20; -74