Престолнина Цетиње

општина во Црна Гора

Престолнина Цетиње — е една од 23-те општини во Црна Гора. Зафаќа површина од 910 км2 и население од 16.657 жители. Седиште е градот Цетиње со 15.137 жители.

Престолнина Цетиње
Prijestonica Cetinje
Општина
Местоположба во Црна Гора
Местоположба во Црна Гора
ДржаваЦрна Гора
Површина
 • Вкупна910 км2 (350 ми2)
Население
 • Вкупно16.657
 • Густина0.018/км2 (0.047/ми2)
Повикувачки број+382 41

Национален состав на општинатаУреди