Првиот витез (филм)

Првиот витез (англиски: First Knight) - американски филм од 1995 година, во режија на Џери Цукер, според сценариото на Лорн Камерон и Дејвид Хоселтон. Главните улоги ги толкуваат: Шон Конери, Ричард Гир, Џулија Ормонд, Бен Крос, Џон Гилгуд и Лијам Канингам.[1]

СодржинаУреди

Храбриот витез Ланселот (го игра Гир) е авантурист кој ја прифаќа понудата на кралот Артур (го игра Конери) да му служи како негов витез-платеник во Камелот. Кралот Артур наскоро треба да се ожени со лејди Џиневер (ја игра Ормонд), која на патот кон Камелот ја напаѓа злобниот Малагнат (го игра Крос). За среќа, во близината се наоѓа Ланселот, кој ја спасува идната кралица, но тие се вљубуваат меѓу себе...[2]

НаводиУреди

  1. „www.hrt.hr (пристапено на 5.1.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-08-15. Посетено на 2017-09-13.
  2. „www.hrt.hr (пристапено на 5.1.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-08-15. Посетено на 2017-09-13.