Пирин Чешма (Дедели)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Пирин Чешма

Карта

Местоположба 41°17′03″N 22°36′16″E / 41.28417° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.28417; 22.60444
Основни податоци
Место Дедели
Општина Валандово
Тип

 топилница


Период железно време
Портал „Археологија“

Пирин Чешма — археолошко наоѓалиште во валандовското село Дедели. Претставува топилница на бакар од железното време. Се наоѓа на 1,5 км северно од селото, во непосредната близина на истоимената чешма, каде по површината на нивите се среќаваат остатоци од топена бакарна руда и фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069