Пиравска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Пиравска парохија — македонска православна парохија, дел од Гевгелиското архијерејско намесништво на Повардарската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги ошфаќа селата Пирава, Јосифово и Удово. Старешина на парохијата е отец Драги Дончевски (сос. 2016).

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Пирава 1932  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Јосифово 1932  
Црква „Св. Атанасиј “ Удово 1993  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°19′16″N 22°31′48.4″E / 41.32111° СГШ; 22.530111° ИГД / 41.32111; 22.530111