Палмеров Архипелаг

островска група на северозападниот брег на Антарктичкиот Полуостров


Палмеров Архипелаг (англиски: Palmer Archipelago, на др. јазици: Archipiélago Palmer, Antarktiske Arkipel, Palmer Inseln) — група острови северозападно од Антарктичкиот Полуостров. Се протега од островот Тауер на север до островот Анверс на југ. Одвоен е од околината со протоците Жерлаш и Бизмарк на Антарктичкиот Полуостров, односно Вилхелмовиот Архипелаг.[1]

Палмеров Архипелаг
Palmer Archipelago
Палмеровиот Архипелаг и околината
Географија
МестоАнтарктик
Координати64°15′S 62°50′W / 64.250° ЈГШ; 62.833° ЗГД / -64.250; -62.833Координати: 64°15′S 62°50′W / 64.250° ЈГШ; 62.833° ЗГД / -64.250; -62.833
Управување
нема
Под управа согласно Антарктичкиот договор

Историја уреди

Архипелагот е откриен во 1898 г. од Адриен де Жерлаш, водач на Белгиската антарктичка експедиција (1897–1899). Го нарекол по американскиот капетан Натаниел Палмер, кој пловел по овие води во 1820 г.[1]

На архипелагот имало истражувачки станици на Аргентина и Обединетото Кралство.

Острови уреди

Острови во рамките на архипелагот:

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Palmer Archipelago: Antarctica“. Geographic.org. Посетено на 2011-12-31.

Надворешни врски уреди