Пенрински јазик

Пенринскиот јазик, или тонгаревски, е полинезиски јазик се зборува на островот Пенрин во Куковите Острови. Јазикот го зборуваат околу 600 жители и се смета за загрозен јазик.[1]

Пенрински јазик
Застапен воКукови Острови
ПодрачјеПенрин
Говорници(600 во 1981 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3pnh

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди