Пеколот (филм)

Пеколот (англиски: Inferno) — американски игран филм од 2016 година. Филмот се заснова на истоимениот роман на Ден Браун, Пеколот од 2013 година. Филмот претставува продолжение на „Кодот на Да Винчи“ од 2006 и Ангели и демони од 2009 година. Во главната улога повторно се појавува Том Хенкс, кој го глуми ликот на Роберт Ленгтон, а режисер на филмот е Рон Хауард.

„Пеколот“
РежисерРон Хаувард
Продуцент
Настапуваат
МузикаХанс Цимер
КинематографијаСалваторе Тотино
Монтажа
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиераоктомври 14 2016 (2016-10-14) (Обединето Кралство)
октомври 28 2016 (2016-10-28) (САД)
Времетраење121 минути[1]
ДржаваСАД
Јазиканглиски

НаводиУреди

  1. Inferno (12A)“. British Board of Film Classification. July 15, 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-25. Посетено на July 15, 2016.