Пантелеј (градска општина)

Општина Пантелеј е една од 5-те градски општини на градот Ниш, формирана во 2004 година. Се граничи со општината Сврљиг на североисток, со градската општина Црвени Крст на запад и со градските општини Медијана и Нишка Бања на југ.

Градската општина Пантелеј
{{{official_name}}}
Градска општина Пантелеј
Грб на {{{official_name}}}
ЗемјаСрбија
Округ[[Нишавски управен округ (округ)|Нишавски управен округ]]
Насел. места13
Површина[1]
 • Општина141 км2 (54 ми2)
Население (Попис 2002)[2]
 • Град53,486
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+381
Мреж. место[http://Градска општина Пантелеј Градска општина Пантелеј]
Пасијанс „Три Аса“ во Дурлан

Територија уреди

Покрај делот од градската населба, градската општина Пантелеј на запад ги опфаќа и пределите Церје и Каменички Вис, а на исток се протега до Пасјача и Ореовац со вкупно 12 села. Зелените падини на Сврљишките планини, со убавините на подземниот лавиринт на Церјанската Пештера, го претставуваат природното богатство на општината.

Население уреди

Етнички состав според пописот од 2011 година[3]
Срби
  
50,696 94,78%
Роми
  
556 1,04%
Бугари
  
331 0,62%
останати
  
1.903 3,56%
Верски состав состав според пописот од 2011 година[3]
Православци
  
50,144 93,75%
Католици
  
108 0,20%
Муслимани
  
91 0,17%
Протестанти
  
49 0,09%
Атеисти и агностици
  
400 0,74%
останати
  
2.694 5,04%

Одлики уреди

Селското подрачје се одликува со здрава и зачувана животна средина. Оваа предност е погодна за развој на селскиот туризам заснован на здрава храна и национална кујна. Програмите за селски туризам вклучуваат и заштита и реновирање на куќи изградени на старомоден начин. Во туристичката понуда е вклучено и културното наследство - презентација на фолклорни игри, обичаи и предмети од народни занаети. Во согласност со Планот за локален економски развој, интензивно се работи на подобрување на развојот на малите и средни претпријатија, со цел промена на социјалната и економската слика на овој регион.

Спорт уреди

Во Пантелеј има три фудбалски клуба: ОФК Ниш, ФК Чегар 1946 и ФК Слога 1948 година. Во Првата Нишка лига во моментов се натпреваруваат ОФК Ниш и ФК Слога 1948. ФК Чегар 1946 се натпреварува во Втората Нишка лига .

Наводи уреди

  1. „Општини во Србија, 2006“. Републички завод за статистика на Србија.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г. Книга 1: Национална или етничка припадност по населби (српски). Републички завод за статистика на Србија. 2003. ISBN 86-84443-00-09 Проверете ја вредноста |isbn=: length (help).
  3. 3,0 3,1 Етничка структура након пописа 2011.

Надворешни врски уреди