Палата Адиле Султан

Палатата Адил Султан (турски: Âdile Sultan) — поранешна османлиска палата која се наоѓа во Истанбул, Турција[1]. Овој објект бил наменет за принцезата Адил Султан, ќерка на султанот Махмуд II (1785-1839). Нејзин архитект е ерменецот Саркис Балјан и има вкупно 55 соби со површина од 17,000 m².

Палата Адил Султан
Adile Sultan Sarayı
Adilesultanpavilion.jpg
Општи податоци
СтилОсманлиска архитектура
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција
Проектирање и изградба
АрхитектСаркис Балјан

НаводиУреди

  1. Newspaper Radikal (турски)