Паланга е мал пристаништен град во Литванија. Излегува на Балтичко Море.

Паланга
Град
Паланга
Паланга
Грб на Паланга
Паланга is located in Литванија
Паланга
Паланга
Местоположба во Литванија
Координати: 55°55′0″N 21°3′0″E / 55.91667° СГШ; 21.05000° ИГД / 55.91667; 21.05000Координати: 55°55′0″N 21°3′0″E / 55.91667° СГШ; 21.05000° ИГД / 55.91667; 21.05000
Држава Литванија
Надм. вис.&100000000000000070000007 м
Население (2018)
 • Вкупно15 385
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски кодLT-00001
House Graf Feliksas Tiškevičius

СпортУреди

LinkУреди

Palanga Архивирано на 21 ноември 2004 г.