ПУ „Исмаил Ќемали“ - Гостиражни

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Исмаил Ќемали“ (официјално: Подрачно основно училиште „Исмаил Ќемали“ - Гостиражни; скратено: ПОУ „Исмаил Ќемали“) — подрачно основно училиште во селото Гостиражни, составен дел на истоименото училиште во селото Црнилиште.[1]

Исмаил Ќемали

Поглед на подрачното основно училиште „Исмаил Ќемали“
Поглед на подрачното основно училиште „Исмаил Ќемали“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Исмаил Ќемали
Нас. место: Гостиражни
Адреса: с. Гостиражни
Основни информации
Настава на: македонски и албански
Контактни информации

Училиштето е именувано по албанскиот политичар и дипломат Исмаил Ќемали.

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа во јужниот дел од селото, непосредно од левата страна на патот кој води до Гостирашкиот манастир.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува на македонски и албански наставен јазик.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

Координати: 41°33′07.9″N 21°25′51.9″E / 41.552194° СГШ; 21.431083° ИГД / 41.552194; 21.431083