ПУ „Ванчо Николески“ - Ливоишта

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Ванчо Николески“ (официјално: Подрачно основно училиште „Ванчо Николески“ - Ливоишта; скратено: ПОУ „Ванчо Николески“) — подрачно основно училиште во селото Ливоишта, составен дел на истоименото училиште во селото Лескоец.[1]

Ванчо Николески

Поглед на подрачното основно училиште „Ванчо Николески“
Поглед на подрачното основно училиште „Ванчо Николески“
Место
Општина: Општина Охрид
Наречено по: Ванчо Николески
Нас. место: Ливоишта
Адреса: с. Ливоишта
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонскиот писател Ванчо Николески.

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа во непосредна близина на сретселото.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

НаводиУреди

  1. „За училиштето“. ОУ „Ванчо Николески“ - Лескоец, Охрид. 2013-11-23. Посетено на 2019-11-08.

Координати: 41°12′3.9″N 20°48′57.1″E / 41.201083° СГШ; 20.815861° ИГД / 41.201083; 20.815861