ПУ „Ѓорѓи Делев“ - Смоквица

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Ѓорѓи Делев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Ѓорѓи Делев“ - Смоквица; скратено: ПООУ „Ѓорѓи Делев“) — подрачно основно училиште во селото Смоквица, составен дел на истоименото училиште од селото Миравци.[1]

Ѓорѓи Делев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Гевгелија
Наречено по: Ѓорѓи Делев
Нас. место: Смоквица
Адреса: с. Смоквица
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Ѓорѓи Делев.

Местоположба уреди

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Смоквица.

Настава уреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи уреди

  1. „ООУ „Климент Охридски". македонски: ОУ „Климент Охридски“ - Миравци. Посетено на 9 јули 2017.

41°15′33″N 22°28′5″E / 41.25917° СГШ; 22.46806° ИГД / 41.25917; 22.46806