Офали (ирски -Contae Uíbh Fhailí,англиски -County Offaly) е грофовија во покраината Ленстер во Ирска. Се грабичи со седум други окрузи: Голвеј, Роскомон, Вестмит, Мит, Килдер, Лиш, и Типерери.

Офали
Contae Uíbh Fhailí
Местоположба
center Офали на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Таламор
Рег. табл.: OY
Површина: 1.999 км2
Население (2006) 70,868
Мреж. место: www.offaly.ie

Има површина од 1.999 км2 и 70.868 жители. Главен град е Таламор.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

 
Карта на главните патишта во грофовијата