Леиш (Contae Laoise на ирски и County Laois, Laoighis или Leix) е грофовија во покраината Ленстер во Ирска. Сместена е во централниот дел на земјата и со своите 1.719 км2 има 91.657 жители. Грофовијата била основана во околу 1556[2] година.

Леиш
Contae Laoise
Грб на Леиш
Местоположба
center Леиш на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Портлиш
Рег. табл.: LS
Површина: 1719 км2
Население (2006) 91,657[1]
Мреж. место: www.laois.ie

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 23 May 2023.
  2. 'Geographical loyalty'? Counties, palatinates, boroughs and ridings“. 6 March 2013. Архивирано од изворникот 23 June 2019. Посетено на 23 June 2019.

Надворешни врски уреди