Вестмин (ирски -Contae na hIarmhí, англиски -County Westmeath) — грофовија во покраината Ленстер во Ирска, основана во 1542 година[2]. Популарно се нарекува Земја на езерата. Се наоѓа во западниот дел на провинцијата и има 1.764 км2.

Вестмит
Contae na hIarmhí
Местоположба
center Вестмит на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Малингар
Рег. табл.: WH
Површина: 1,764 км2
Население (2022) 95,840[1]
Мреж. место: www.westmeathcoco.ie
Типична ирска глетка
поле со коњи

Главен град Малингар со 18.529 жители е најголемата урбана единица во грофовијата.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 26 May 2023.
  2. 'Geographical loyalty'? Counties, palatinates, boroughs and ridings“. 6 March 2013. Архивирано од изворникот 23 June 2019. Посетено на 23 June 2019.