Останкинска кула или Останкинска телекула (руски: Останкинская телебашня) — радиотелевизиска кула во Москва, Русија. Висока е 540 метри и во времето кога била изградена во 1967. била највисоката градба во светот, сѐ до 1975 г. кога ја надминала кулата „ЦН“ во Торонто.

Останкинска кула
Останкинская телебашня
Ostankino Tower in August 2012
Карта
Рекордна висина
Највисока на светот од 1967 до 1974[I]
ПретходнаЕмпаер Стејт Билдинг
ПовисокаВаршавски предаател
Општи податоци
Видвидиковец, телекомуникации, туризам
МестоМосква, Русија
Координати55°49′11″N 37°36′42″E / 55.81972° СГШ; 37.61167° ИГД / 55.81972; 37.61167
Почната1963
Завршена1967
СопственикРуска радиотелевизиска предавателска мрежа
Висина
Антена540.1 м
Покрив385,4 м
Последен кат540 м
Технички податоци
Катови120 (equivalent)
Подна површина15.000 м2
Лифтови11[1]
Проектирање и изградба
АрхитектНиколај Никитин
Наводи
[2][3]

Поради застарената електрика и електроника, како и нередовното одржување, во кулата на двапати избивал пожар, во 2000. и во 2007. Особено пожарот од 2000 направил голема штета и однел 3 жртви.[4][5]

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди