Орхеј (романски: Orhei, руски Оргеев, јидиш: Uriv - אוריװ) — град во Молдавија во истоимениот реон. Градот има население од околу 25.680 жители и се наоѓа на околу 50 километри северно од главниот град Кишинев.

Орхеј
Orhei
Тврдина Орхеј
Знаме на ОрхејГрб на Орхеј
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Молдавија" does not existМестоположба во Молдавија.
Координати: 47°23′N 28°49′E / 47.383° СГШ; 28.817° ИГД / 47.383; 28.817
Држава Молдавија
РеонОрхеј
Управа
 • ГрадоначалникЈон Стратулат
Население (January 2011)
 • Вкупно33,500
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. „Piatra Neamţ - Twin Towns“. © 2007-2008 Piatra-Neamt.net. Архивирано од изворникот на 2009-11-16. Посетено на 2009-09-27. Надворешна врска во |publisher= (help)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди


Мапа на градот ОрхејУреди